Program Pět P

O programu Pět P

Program Pět P je dobrovolnický program, který je určen dětem ve věku od 5 do 17 let. Pět P v názvu znamená přátelství, prevenci, pomoc, péči a podporu. Základní idea programu Pět P byla převzata z programu Big Brothers Big Sisters, který v USA úspěšně funguje téměř 100 let. Postupně se tento program rozšířil i do ostatních zemí světa, po roce 1989 i do zemí východní Evropy. V České republice byl program Pět P zahájen v roce 1996  a v současné době se realizuje v mnoha městech – např. Praha, Ústí nad Labem, Písek, Jindřichův Hradec, Kroměříž, Plzeň, Třebíč atd. V Českých Budějovicích se program Pět P realizuje již od roku 1999 – nejdříve pod Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v letech 2012 – 2015 pod Dobrovolnickým centrem ADRA České Budějovice. Od roku 2016 je program Pět P součástí Temperi.

Hlavní myšlenka programu Pět P je  nabídka pomoci dětem, jejichž vývoj je nebo může být ohrožen nepříznivými podmínkami, ve kterých dítě žije a vyrůstá. Způsobem pomoci je vytvoření kamarádského vztahu s dospělým dobrovolníkem, se kterým se dítě ve volném čase schází. Schůzky probíhají jednou týdně 2 – 3 hodiny po dobu nejméně jednoho roku. Náplní schůzek je to, co dobrovolníka i jeho mladšího kamaráda baví – např. sport, kultura, hry, výlety, při nepříznivém počasí mohou jít i do klubovny – záleží na jejich zájmech a koníčcích. Tímto způsobem vzniká vztah, který jak pro dítě, tak pro dobrovolníka může znamenat zázemí, bezpečný prostor, prostě přátelství a vše, co k němu patří. Vstup do programu Pět P je pro dítě i dobrovolníka dobrovolný. Důležité je zdůraznit, že náplní schůzek není rozhodně doučování, hlídaní ani náhrada rodičovské role.

Většina dětí se do programu Pět P dostává na doporučení jiných odborníků – např. psychologů, sociálních pracovníků, nebo nás kontaktují i sami rodiče na základě informací z médií či od svých známých.

Program Pět P je určen:
  • děti, které mají problémy s kamarády své věkové skupiny,
  • děti, které tráví s partou tolik času, že si rodiče začínají dělat starost,
  • děti, jejichž rodiče mají časově náročné zaměstnání,
  • děti vyrůstající v neúplných rodinách, popř. v pěstounské péči,
  • děti ze sociálně slabých rodin,
  • děti, které mají potíže ve škole,nebo mimořádně nadané děti vyřazené z kolektivu.

Dobrovolník programu Pět P je člověk starší 18 let, který má zájem ve svém volném čase se scházet s mladším kamarádem. V Českých Budějovicích se do programu Pět P zapojují především studenti jednotlivých fakult Jihočeské univerzity a mladí pracující. Dobrovolník prochází školením (výcvikem), aby byl na svoji činnost dobře připraven. Součástí školení je i posouzení základních psychologických předpokladů. Po ukončení výcviku jsou dobrovolníci zařazeni do databáze a je jim v co nejkratší době vybráno koordinátorem vhodné dítě. Po dobu ročního vztahu je dobrovolník povinen účastnit se pravidelných měsíčních supervizí, což je setkání všech dobrovolníků, kde si mohou sdělit své zkušenosti, úspěchy, nápady, ale také mají možnost řešit problémy, které se ve vztahu mohou objevit. Supervize se konají pod vedením supervizora.

Celý program má na starosti koordinátor dobrovolníků. Hlavním úkolem koordinátora je přijímání a výběr dětí, získávání dobrovolníků a jejich následné školení, rozhovory s rodiči a dětmi, vytváření dvojic, udržování pravidelného kontaktu se spolupracujícími organizacemi, rodiči a dobrovolníky, účastní se supervizí.

Kromě pravidelných schůzek dítěte s dobrovolníkem pořádáme také  společné akce všech dvojic, např. sportovní či výtvarné odpoledne a  2x ročně víkendová setkání.

Temperi, o.p.s. je nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je všestranná pomoc dětem a jejich rodinám, které se nacházejí v obtížné životní situaci.

©2014–2024 Temperi o.p.s.